Adi dokončil strednú školu a doma, v idylickej, ale izolovanej dedine v delte Dunaja, si užíva prázdniny, kým si vyberie tú správnu univerzitu. Keď ho raz večer cestou z krčmy niekto brutálne zmláti, jeho vzťah k domovu sa zásadne zmení... Príbeh o tunelovom videní, homofóbii a vplyve dávno prekonaných dedinských tradícií na niečo také čisté, ako je rodičovská láska. Režisér Emanuel Pârvu skúma, rovnako ako vo svojich predchádzajúcich snímkach, meziľudské vzťahy a neviditeľné, ale napriek tomu citeľné múry, ktoré rozdeľujú spoločnosť. (Zdroj: MFF Karlove Vary)
{MFF Cannes 2024: Queer Palm}
V roku 1994, po zrušení stanného práva na Taiwane, sa vysokoškoláčka Ťi-wej zúčastní štrajku za slobodu prejavu, na ktorej sa zoznámi s Ťing, priateľkou Kuanga, lídra študentských protestov, a začne k nej cítiť neodolateľnú príťažlivosť. Lenže o Ťi-wej začne javiť záujem aj Kuang, a tak sa trojica zamotá do komplikovaných milostných a politických bojov. Ťi-wej si začne uvedomovať, že jej osobné túžby a city sú rovnako nespútané ako jej tvorivá sloboda, a že nevedie len vonkajší boj za slobodu všetkých, ale zvádza aj vnútornú bitku o uvedomenie si samej seba.
diskusia + DJ set · 180’
Organizátor: PRIDE Košice a Saplinq, o.z.
Východné Slovensko je ešte tradičnejšie a konzervatívnejšie ako to tradičné a konzervatívne Slovensko, o ktorom počúvame z vládnych stoličiek, parlamentných lavíc či kazateľníc. Väčšina východniarov a východniarok volí strany, ktoré sa priam pýšia nenávistnou rétorikou voči LGBTI+ ľuďom a pretekajú v tom, kto viac pošliape ich ľudské práva.
Ako sa asi žije LGBTI+ ľuďom v rodinách, v komunitách a kolektívoch, ktoré sú presiaknuté homo a transnegatívnymi naratívmi? Akú dávku odvahy si vyžaduje coming-out a otvorený život na východe? Podelíme sa s vami o osobné (aj zábavné) zážitky. O hudobný program sa po skončení diskusie postará DJ Enby.
Diskusiu ako sprievodné podujatie FFi realizuje Saplinq, o.z. a PRIDE Košice v rámci projektu PRIDEme do krajských miest 2024. Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Pásmo krátkych dokumentárnych filmov sa zameriava na životy, ktoré bývajú skryté. Môžeme byť svedkami ich najsúkromnejších túžob, najodľahlejších spomienok aj najzraniteľnejších chvíľ. Hľadanie strateného vzťahu medzi rodičom a dieťaťom či diskriminácia v spoločnosti, ale najmä medziľudské spojenia, sú hlavnými témami filmov tohto pásma.
Nevhodné pre vekovú skupinu maloletých do 15 rokov | potenciálne nevhodné obsahy: násilie, sex, vulgarizmy
S humorom a zraniteľnosťou režisérstvo oslovuje svojho neprítomného otca, keď experimentuje s mužnejšou rodovou identitou. Jedinečný a osobný film o dospievaní a túžbe po blízkosti. Obliekanie do oblekov a predvádzanie tradičných mužských aktivít odhaľuje potenciál obnovenia strateného spojenia.
Odvážny queer aktivista Emzo ušiel pred piatimi rokmi prenasledovaniu v Gruzínsku a našiel útočisko v Belgicku. Tento krátky dokument zachytáva jeho neústupnú oddanosť LGBTI+ komunite a ukazuje nezdolného ducha boja jednotlivca za prijatie a rovnosť.
Kým Cooper porieši kopu bielizne v práčovni, stihne nám vyrozprávať búrlivý príbeh svojej cesty za tranzíciou.
V Chorvátsku, kde stále pretrváva konzervativizmus, ballroom ponúka útočisko pre LGBTI+ performerov. Valentina, talentovaná modelka a veteránka scény, bojuje, zatiaľ čo mladý transmuž Teo hľadá komunitu a prijatie. Oboje nachádza vo Valentine, ktorá ho podporuje pri tranzícii, zatiaľ čo on jej otvára srdce, ktoré sa dlho drží na uzde. Ako sa ich vzťah vyvíja, mladý pár začína snívať o spoločnej budúcnosti.
Diskusia po filme Tri kilometre do konca sveta
Organizátor: SIGNUM – Dúhoví kresťania
Na Slovensku sa už od 90. rokov stretávajú LGBTI+ veriaci a veriace, aby sa vzájomne povzbudili a spoločne prežívali vieru aj prijatie svojej Bohom danej sexuálnej orientácie či rodovej identity. Predstavitelia slovenského kresťanstva hovoria veľa o láske Božej či láske k blížnemu, ale pri LGBTI+ ľuďoch stavajú na prvé miesto neraz vlastnú predstavu o pravde.
Spoločenstvo SIGNUM – Dúhoví kresťania pozýva po pozretí filmu Tri kilometre do konca sveta na diskusiu o skúsenostiach LGBTI+ osôb z prostredia slovenského rurálneho sveta, stále ovládaného vplyvom miestnych cirkví či tradičného zriadenia, založeného často na strachu pred neznámym či iným.
Miriam je herečka, milovníčka hudby, tanca. Je taktiež učiteľkou posunkového jazyka. Má nepočujúcu priateľku, trávi mnoho času v spoločnosti nepočujúcich kamarátov a kamarátiek. Napriek tomu stráca pôdu pod nohami, keď jej lekár potvrdí, že strata sluchu je i v jej prípade nezastaviteľná...
Sugestívny mexický film nám na jednej strane predstavuje bohatý a rozmanitý život nehomogénnej komunity nepočujúcich v mexickom veľkomeste, na strane druhej nás vťahuje do pocitov človeka, ktorý v absolútnej izolácii a samote čelí postupnej strate všetkých zvukov a tónov tohto sveta...
Výborne spracovaný komplexný a silný film o potrebe vyrovnať sa so životnými zmenami, ktorým nedokážeme uniknúť.
Mexiko, súčasnosť. Rita je výborná, ale nie dostatočne ohodnotená právnička vo firme, ktorá sa viac zaujíma o to, ako zločincov ochrániť, než o to, ako ich dostať pred súd. Jedného dňa sa však v jej živote všetko zmení. Najmä si ju vodca kartelu Manitas, aby mu pomohla stiahnuť sa z krvavého biznisu a uskutočnila šokujúci plán, o ktorom sníva dlhé roky.
Trans-krimi-kartelový muzikál ašpiruje na titul najprekvapivejší film roka a určite zamieša kartami pri odovzdávaní Oscarov za rok 2024.
Film bol obrovským hitom na tohtoročnom filmovom festivale v Cannes. Bol nominovaný na Zlatú Palmu, Queer Palmu a vyhral Cenu poroty. Herečky Zoe Saldana, Selena Gomez, Karla Sofía Gascón a Adriana Pazzískali cenu za najlepší ženský herecký výkon.
Parížsky básnik Paul Verlaine (David Thewlis) vedie spokojný manželský život v dome rodičov svojej manželky, až kým do Paríža nepozve nadaného básnika Arthura Rimbauda (Leonardo DiCaprio). Ten sa hneď po príchode prejavuje ako arogantný šestnásťročný rebel, čo Verlaina, na rozdiel od ostatných, nesmierne okúzľuje. Intenzívne priateľstvo bohémskych básnikov sa veľmi rýchlo pretaví vo vášnivý milostný pomer... Kontroverzný film Agnieszky Hollandovej približuje turbulentný život a tvorbu prekliatych básnikov.