Strhujúci hudobný film s muzikálovými a dokumentárnymi prvkami z obdobia glam rocku o sláve a o tom, čo znamená pre samotných aktérov, ale aj tých, z ktorých žijú a ktorých životy ovplyvňujú. Hlavným hrdinom je fiktívna britská superstar toho obdobia Brian Slade (zjavne inšpirovaná Davidom Bowiem), na ktorého spomínajú ľudia, ktorí sa s ním osobne stretli. Pre newyorského reportéra, ktorý je katalyzátorom príbehu, bol idolom, ktorý ukazoval cestu z konvenčného života.
Zahrievací film v predvečer oficiálneho začiatku FFi uvádzame v spolupráci s Kinom Lumiere, v rámci obľúbeného cyklu Music & Film.
Učiteľka literatúry Ana je obvinená z nevhodného správania, pretože svojim 17-ročným študentom navrhla pozrieť si film Agnieszky Holland Úplné zatmenie, aby lepšie pochopili Rimbaudovo dielo a život. Film sa venuje aj téme básnikovej homosexuality, čo niektorým rodičom prekáža. Začína sa boj o ospravedlnenie, ktorý vyvolá absurdnú reťazovú reakciu. Riaditeľka školy Eva pomaly ustupuje, čo ovplyvní dobré pracovné vzťahy. Škandál, ktorý nasleduje, má nepredvídateľné následky na Anin život, ale aj na život študenta Viktora, ktorého otec sa sťažuje. S každým ďalším súdnym sporom sa na povrch vynárajú postsocialistické fixácie a ovzdušie okolo Any aj Viktora sa stáva dusivým. Hlavnými témami filmu sú – okrem iného – otázky akceptácie, učiteľského povolania, podstaty moci a útlaku. (Zdroj: Art Film)
prezentácia
Organizátor: Iniciatíva Inakosť
Potrebujete pomoc? Usilujete sa prijať svoju queer identitu a hľadáte psychologické poradenstvo? Alebo ste zažili diskrimináciu pre to, že ste LGBTI+ človekom, a chceli by ste sa poradiť, ako postupovať? Prípadne zvažujete svadbu s partnerom či partnerkou zo zahraničia, a neviete, aký to bude mať vplyv na vaše slovenské občianstvo? Všetkým týmto témam sa venuje inPoradňa od Iniciatívy Inakosť, ktorá už niekoľko rokov poskytuje špecializované poradenstvo pre LGBTI+ ľudí a ich rodiny. Služby inPoradne vám priblíži diskusia počas FFi, kde vám psychologička, právnička a sociálni poradcovia vysvetlia, s čím všetkým vám vedia pomôcť.
Štrnásťročný Elias pozná lásku len z dedovho rozprávania. Nie je si úplne istý, či ju sám dokáže cítiť, zvlášť keď sa mu žiadne z dievčat nepáči. Jedného dňa sa do vedľajšieho domu nasťahuje Alexander a život Eliasa sa obráti naruby. Nesmierne očarujúci film o dospievaní, prvých láskach a odvahe neskrývať sa pred vlastnými citmi.
Film sa premietal na Berlinale 2024, kde bol nominovaný na cenu Teddy za najlepší hraný film, taktiež si odniesol špeciálne uznanie poroty v kategórii Generation KPLUS. Na LFŠ v Uherskom Hradišti získal cenu divákov.
Pásmo krátkych filmov sa venuje spoznávaniu seba a svojho okolia. Čo sa stane, keď sa náhle zmení všetko, na čo sme boli zvyknutí? Alebo naopak, ako sa vie zmeniť naša perspektíva, keď sa po dlhom vzdialení vrátime na miesta, ktoré sme predtým verne poznali? Ako sa vyvíja náš vzťah k sebe, k rodine, k priateľom, k prostrediu, v ktorom žijeme?
Od utrápenej malej morskej víly až po plnokrvnú ženu, ktorou je dnes. Gigi nám s humorom a citlivosťou rozpráva o svojej tranzícii.
Laura sa musí v neprítomnosti rodičov postarať o mladšiu sestru Rafaelu, túži však navštíviť Alexa, a tak ju musí vziať so sebou. Keď sa Laura s Alexom zamknú v izbe, opustená Rafaela začne z nudy skúmať dom a nechá sa unášať zvláštnosťou, detským nadšením a slobodou na neznámom mieste.
Po dlhšom čase sa Max vracia do Paríža a ubytuje sa u otca v Belleville. Túla sa po uliciach, zvedavo pozoruje ľudí a túži ich spoznať, no čoskoro sa bude musieť vyrovnať s hlbokou nevoľnosťou.
Študent Nikita z Charkovskej oblasti žije v Kyjeve s priateľom Serhijom. So svojou pobožnou matkou nemá dobrý vzťah, pretože neakceptuje jeho orientáciu, čo Nikitu priviedlo k opusteniu viery. V deň svojich narodenín sa s ňou ešte stihne pohádať, no na druhý deň ráno, 24. februára 2022, sa prebúdza za zvukov výbuchov a správ o začiatku vojny. A matka mu to neberie.
Angie a Pat žili desaťročia v láskyplnom vzťahu, ktorý rešpektovala aj Patina najbližšia rodina. Pat, ktorá bola vždy plná života, odmietala myšlienku na smrť a nikdy nespísala závet, čo sa ukáže ako osudová chyba. Po jej smrti sa totiž Angie, jej partnerka a životná láska, stáva v očiach pozostalého príbuzenstva len „rodinnou priateľkou“ bez akýchkoľvek práv, dokonca aj na byt, v ktorom spolu 30 rokov bývali. Musí sa preto pustiť do neľahkého boja o vlastnú dôstojnosť.
Film sa premietal na Berlinale 2024, kde získal ocenenie Teddy za najlepší hraný film.
Potenciálny milostný trojuholník medzi Emmou, Sammym a Cyrilom dostane príchodom epidémie AIDS-u osudovú ranu. V očakávaní toho najhoršieho sa život hrdinov neodvíja tak, ako si plánovali.
Film sa premietal na tohtoročnom filmovom festivale v Cannes, kde bol nominovaný na cenu Queer Palm.
Je rodina to, do čoho sa narodíme, alebo niečo, čo si počas života vybudujeme? Kto ju tvorí? A môže vôbec vzniknúť umelo? Ústrednou postavou tretieho celovečerného filmu Gorana Stolevského je Dita, sociálna pracovníčka, ktorá musí prevziať úlohu matky a vysporiadať sa s množstvom problémov, aby mohla pre niekoľko „zatratencov“ vytvoriť rodinné zázemie. Energia tryskajúca z každej z rôznorodých postáv je však ako časovaná bomba čakajúca na posledný impulz. Film, drsne zobrazujúci zložitosť medziľudských vzťahov a sociálnych úloh, mal premiéru v súťaži Orizzonti na festivale v Benátkach, kde získal ocenenie Queer Lion. (Zdroj: MFF Karlove Vary)
Dve dievčatá, ktoré potrebujú zmenu. Banda gangstrov, ktorí potrebujú kufor. Kufor, ktorý sa nechtiac dostal do rúk dievčat. To sú aktéri komédie Baby na úteku oscarového režiséra a scenáristu Ethana Coena.
Divoká Jamie (Margaret Qualley) sa spamätáva z čerstvého rozchodu, upätá Marian (Geraldine Viswanathan) si potrebuje oddýchnuť od vyčerpávajúcej práce. Spoločne sa rozhodnú zmeniť prostredie a stráviť niekoľko dní na slnečnej Floride. Plán je geniálny, prevedenie príšerné...
Ethan Coen má spolu so svojím bratom Joelom na režijnom a scenáristickom konte oscarové trháky ako Fargo a Táto krajina nie je pre starých. Svoje Baby na úteku, ktoré prvýkrát sám režíroval, označuje, ako hriešnu komédiu. „Takto som definoval žáner filmu a tí, čo ho videli, so mnou súhlasili. Je to zábavné a je v tom trochu sexu,“ sľubuje Coen.
Adi dokončil strednú školu a doma, v idylickej, ale izolovanej dedine v delte Dunaja, si užíva prázdniny, kým si vyberie tú správnu univerzitu. Keď ho raz večer cestou z krčmy niekto brutálne zmláti, jeho vzťah k domovu sa zásadne zmení... Príbeh o tunelovom videní, homofóbii a vplyve dávno prekonaných dedinských tradícií na niečo také čisté, ako je rodičovská láska. Režisér Emanuel Pârvu skúma, rovnako ako vo svojich predchádzajúcich snímkach, meziľudské vzťahy a neviditeľné, ale napriek tomu citeľné múry, ktoré rozdeľujú spoločnosť. (Zdroj: MFF Karlove Vary)
{MFF Cannes 2024: Queer Palm}
V roku 1994, po zrušení stanného práva na Taiwane, sa vysokoškoláčka Ťi-wej zúčastní štrajku za slobodu prejavu, na ktorej sa zoznámi s Ťing, priateľkou Kuanga, lídra študentských protestov, a začne k nej cítiť neodolateľnú príťažlivosť. Lenže o Ťi-wej začne javiť záujem aj Kuang, a tak sa trojica zamotá do komplikovaných milostných a politických bojov. Ťi-wej si začne uvedomovať, že jej osobné túžby a city sú rovnako nespútané ako jej tvorivá sloboda, a že nevedie len vonkajší boj za slobodu všetkých, ale zvádza aj vnútornú bitku o uvedomenie si samej seba.
diskusia + DJ set · 180’
Organizátor: PRIDE Košice a Saplinq, o.z.
Východné Slovensko je ešte tradičnejšie a konzervatívnejšie ako to tradičné a konzervatívne Slovensko, o ktorom počúvame z vládnych stoličiek, parlamentných lavíc či kazateľníc. Väčšina východniarov a východniarok volí strany, ktoré sa priam pýšia nenávistnou rétorikou voči LGBTI+ ľuďom a pretekajú v tom, kto viac pošliape ich ľudské práva.
Ako sa asi žije LGBTI+ ľuďom v rodinách, v komunitách a kolektívoch, ktoré sú presiaknuté homo a transnegatívnymi naratívmi? Akú dávku odvahy si vyžaduje coming-out a otvorený život na východe? Podelíme sa s vami o osobné (aj zábavné) zážitky. O hudobný program sa po skončení diskusie postará DJ Enby.
Diskusiu ako sprievodné podujatie FFi realizuje Saplinq, o.z. a PRIDE Košice v rámci projektu PRIDEme do krajských miest 2024. Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Pásmo krátkych dokumentárnych filmov sa zameriava na životy, ktoré bývajú skryté. Môžeme byť svedkami ich najsúkromnejších túžob, najodľahlejších spomienok aj najzraniteľnejších chvíľ. Hľadanie strateného vzťahu medzi rodičom a dieťaťom či diskriminácia v spoločnosti, ale najmä medziľudské spojenia, sú hlavnými témami filmov tohto pásma.
S humorom a zraniteľnosťou režisérstvo oslovuje svojho neprítomného otca, keď experimentuje s mužnejšou rodovou identitou. Jedinečný a osobný film o dospievaní a túžbe po blízkosti. Obliekanie do oblekov a predvádzanie tradičných mužských aktivít odhaľuje potenciál obnovenia strateného spojenia.
Odvážny queer aktivista Emzo ušiel pred piatimi rokmi prenasledovaniu v Gruzínsku a našiel útočisko v Belgicku. Tento krátky dokument zachytáva jeho neústupnú oddanosť LGBTI+ komunite a ukazuje nezdolného ducha boja jednotlivca za prijatie a rovnosť.
Kým Cooper porieši kopu bielizne v práčovni, stihne nám vyrozprávať búrlivý príbeh svojej cesty za tranzíciou.
V Chorvátsku, kde stále pretrváva konzervativizmus, ballroom ponúka útočisko pre LGBTI+ performerov. Valentina, talentovaná modelka a veteránka scény, bojuje, zatiaľ čo mladý transmuž Teo hľadá komunitu a prijatie. Oboje nachádza vo Valentine, ktorá ho podporuje pri tranzícii, zatiaľ čo on jej otvára srdce, ktoré sa dlho drží na uzde. Ako sa ich vzťah vyvíja, mladý pár začína snívať o spoločnej budúcnosti.